Evanjelický kostol, postavený v rokoch 1823 až 1827 podľa návrhu levočského architekta Antona Povolného, sa hrdo týči v južnej časti Námestia Majstra Pavla. Tento klasicistický skvost je nielen svedectvom architektonického majstrovstva, ale aj symbolom vytrvalosti miestnej evanjelickej komunity.
V ťažkom období protireformácie, keď prísne nariadenia prikazovali stavať protestantské kostoly mimo mestských hradieb, si evanjelici postavili skromný drevený chrám na mieste dnešného evanjelického cintorína. Osud však nebol priaznivý – pôvodný kostol i jeho nástupca podľahli ničivým požiarom. Až Tolerančný patent otvoril cestu k slobodnej výstavbe murovaného kostola, a veriaci si vybojovali jeho umiestnenie priamo na námestí.
Exteriér kostola upúta vysokými, polkruhovo zaklenutými oknami, ktoré vnášajú do interiéru svetlo a vzdušnosť. Vnútorný priestor pôsobí monumentálne a jeho veľkoleposť podčiarkujú tri empory na východnej, západnej a severnej strane. Tie ukrývajú organ, archív a vzácnu knižnicu. Empory, ktoré v sakrálnom priestore oddelili spevákov či vyhradené skupiny veriacich, zdobí pôvodný tepaný kríž z roku 1713 – pamiatka zachránená z pôvodného kostola.
Interiér kostola dotvára iluzívna architektonická výmaľba, ktorá priestoru dodáva hĺbku a umelecký výraz. Na južnej strane dominuje mohutná klasicistická oltárna architektúra, v ktorej je umiestnený veľký obraz Krista kráčajúceho po mori, dielo levočského maliara Jozefa Czauczika.
Evanjelický chrám, spolu s Bazilikou sv. Jakuba a historickou radnicou, tvorí neodmysliteľnú trojicu dominánt goticko-renesančného námestia, a je živým svedkom histórie, viery a umeleckého dedičstva Levoče.