Nad mestom Levoča sa majestátne týči strmý kopec s neogotickou bazilikou – Mariánska hora, jedno z najstarších a najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku. Podľa tradície bola pôvodná kaplnka postavená ako prejav vďaky Spišiakov za záchranu počas tatárskeho vpádu v rokoch 1241-1242. Archeologické nálezy odhalili hradisko na kopci za Mariánskou horou, nazývanom Burg, kde sa obyvatelia ukryli pred nájazdníkmi.
Na pamiatku tejto udalosti postavili pod hradiskom kaplnku, ktorá sa stala miestom každoročných ďakovných procesií s účasťou veriacich zo susedných obcí. Tak vznikla prvá tradícia pútnických ciest. Význam mariánskeho kultu posilnili minoriti, ktorí si v prvej polovici 14. storočia založili kláštor v Levoči. Kaplnka i pútnické miesto zostali v správe levočských farárov a púte na Mariánsku horu sa v tomto období konali pravidelne.
V roku 1470 farár Servácius kaplnku rozšíril, aby poňala väčší počet pútnikov. Z tohto obdobia pochádza aj neskorogotická plastika Panny Márie, ktorá dodnes zdobí hlavný oltár. Púte pokračovali aj v nasledujúcich storočiach, neustali ani počas reformácie. V 18. a 19. storočí kaplnku opäť rozšírili a medzi rokmi 1906-1914 vyrástol nový kostol pre pútnikov. Jeho neskorogotický oltár vysvätil 2. júla 1922 spišský biskup Ján Vojtaššák.
Dnes Mariánska hora hostí aj moderný pútnický dom a v roku 1984 bol kostol povýšený na baziliku minor. Ročne sem prichádzajú tisícky pútnikov hľadať duchovné posilnenie. Výnimočné miesto navštívil aj Svätý Otec, sv. Ján Pavol II., počas svojej návštevy Slovenska v roku 1995.